Пошук по сайту


Довідники, оформлені тематичні виставки книжок

Довідники, оформлені тематичні виставки книжок

Бібліографічна гра

Запрошення до Читалії ”
Обладнання: Бібліотечний каталог, декілька картотек, енциклопедії, довідники, оформлені тематичні виставки книжок.
Ведучий 1: Дорогі учні, гості, мами й тати!
В нас сьогодні книжки свято.
Будем разом відзначати,
Книгу - друга шанувати.
Ведучий 2: Дружба з книгою-це свято, Не було б його у нас, Ми б не знали так багато Про новий і давній час.
Бібліотекар: Добрий день, любі друзі! Ви завітали сьогодні до бібліотеки – місця, де живуть книги. Уявіть собі це – ціла країна, Царство книги. Зі своїми законами, географією. Здавалося б, ну що такого: стоять книги, прийшов, взяв, прочитав. Але, погодьтеся, в країни книги, в спілкуванні з книжками є певна чарівність. Адже багато авторів тих книг, що стоять на полицях, вже давно не живуть на землі, а через книги ми й досі спілкуємося з ними. А наші сучасники при всьому бажанні не зможуть кожному з вас розповісти якусь цікаву історію. За допомогою книг і своєї уяви можемо переноситись в інші країни і часи.
Ведучий 1: Любі друзі, сьогодні ми прийшли сюди, щоб допомогти читачам підібрати книжку, дізнатись що таке каталог і картотека, навчитися користуватися довідковою літературою.
Ведучий 2: Так, сьогодні ми з вами трохи пограємо і уявимо, що всі ми – затоки книжкових скарбниць.
Ведучий 1: Друзі, до нас в гості прийшов Незнайка і це мабуть, Знайка йому підказав звернутись до нас по допомогу.
Незнайко: Хто це вигадав про мене –
Не чита Незнайко книг,
Я читаю їх щоденно,
Проковтнуть чимало встиг.
Доброго Дня! Я – Незнайко. Про мої пригоди написав відомий письменник Микола Носов в книзі „Пригоди Незнайки і його друзів”. Мої друзі Коротишки говорять, що я нічого не знаю і не вмію робити. Я - Непосида. До того ж, не можу довести справу до кінця. Але я постараюсь виправитись, стану старанним.
Кнопочка: Ні, ні, ні! Не треба говорити так про Незнайку. Ой, любі діти, доброго дня! Я – Кнопочка і дуже люблю читати. В нашому квітучому місті я відома тим, що дуже люблю читати казки про шапки-невидимки, про килими, що літають, про чоботи-скороходи.
Незнайко: Кнопочка, ти не тільки любиш читати, але і завжди сперечаєшся зі мною! Ти пам’ятаєш, як ми сперечалися з тобою два дні підряд, і я довів тобі, що краще чарівна паличка, тому, що хто нею володіє, може мати все, що захоче.
Кнопочка: Може ти мені, Незнайко, і довів, але ось, будь ласка, за допомогою твоєї чарівної палички навчи мене, як знайти в бібліотеці потрібну книжку.
Незнайко: Та я і доводити не буду. Ми прийшли в гості до 6-Б класу і тому сперечатися з тобою я не буду.
Ведучий 1: Ви дуже добре зробили, Малюки, що прийшли до нас. Наші читачі багато чому вас самі навчать. Сьогодні у нас проходить бібліографічна гра „Запрошення до читалії ” і діти вам покажуть, як вірно користуватися бібліотекою. Залишайтеся нашими гостями. Діти без всяких чарівних речей навчать вас орієнтуватися в бібліотеці. У нас організовані пункти, на яких є завдання, які діти повинні виконати.
Учениця 1: Сегодня собрались мы здесь,
Вам показать свои познания,
Библиография для нас
Устраивает состязание.
Учениця 2: Ребята из 5 с библиографией дружны, С заданьем, сложным для Незнайки вмиг вместе справиться должны.
/Ведучий задає питання дітям на які вони відповідають./
Пункт 1. Естафета „Книжчин дім - бібліотека” 1.Що означає бібліотека ?
Учні:Слово „Бібліотека”- грецького походження, а перекладається так: „бібліо” - книга, „тека”- зберігання./.
Ведучий 2: Отож, Незнайко, - місце, де зберігаються книжки, які зібрали одна чи більше людей, зібрали і бережуть.
Бібліотекар: Діти, а чи замислювались ви скільки книг повинно бути у власній бібліотеці ? „Інтелігентній людині достатньо мати бібліотеку в сто книг, але ці сто потрібно вибирати все життя, ” – ці слова належать російському письменнику О. Блоку.
Ведучий 1: 2. Що таке „абонемент”?
Учні: Це французьке слово - означає право користуватися чим-небудь на визначений термін. Право користування абонементом раніше коштувало грошей. В деяких країнах бібліотечний абонемент до цього часу платний/.
Ведучий 2: 3. Що таке читальний зал: як їм користуватися?
Учні: Книги з читального залу додому не видаються, або вони можуть знадобитися іншим читачам. Це довідкова література./
Ведучий 1: 4. Де в бібліотеці можна взнати про нові надходження книг ?
Учні: На виставках, на стенді «нові надходження ”.
Незнайко: Про нові мені ясно. А як бути з тими книгами, що вже є в бібліотеці? Але ж жодна людина не в змозі прочитати всі книги, які видаються у нас або за кордоном. Як ми зможемо вибрати найцікавіші і найнеобхідніші ?
Бібліотекар: Ти правий, Незнайко. Жоден читач, жоден бібліотекар не можуть утримати в пам`яті назви книг. Та в кожній бібліотеці є такий ключ до книг. Це – каталог.
Ведучий 2: 5. Що таке каталог ?
Учні: Слово каталог дійшло до нас із Давньої Греції й означає „Опис, перелік”. Бібліотечний каталог – це перелік книг, які є в бібліотеці./
Учениця: Каталоги й картотеки- Гордість це бібліотеки. Ви із ними подружіться, Це в житті Вам пригодиться.
Бібліотекар: Бачиш, Незнайко, як діти у нас розуміються на бібліотечній справі. Але я хочу трошки додати до їх відповідей. Дійсно, кожен учень повинен уміти працювати з довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки, до якого входять:- абетковий каталог;- систематичний каталог;- довідкова література;- бібліографічні посібники;- рекомендовані списки, пам’ятки.
Незнайко: Та що ж то за каталог ? З чого він складається ?
Учні: Складається він з карток. На кожній – прізвище автора книги, її назва, прізвище художника, місто де вона надрукована, код, випуск./
Ведучий 1: 7. Які картотеки ви знаєте ?
Учні: Краєзнавча (література рідного краю), картотека періодики (газетно-журнальних видань), тематичні картотеки (з найактуальніших проблем сьогодення)/.
Ведучий 2: Незнайко, чи хочеш ти дізнатися про морські походи відчайдушних козаків-запорожців, яких боялися могутні турецькі султани?
Ведучий 1: Або подумки сісти в зореліт і майнути навпрошки через Галактику, побачити дивовижні Марсіанські канали і страшну бійку між бронтозавром та диноцефалом ?
Ведучий 2: А чи подивуватися звичайнісінькому равлику, який має чудового навігаційного прибора, та розумним діям крутолобих дельфінів ?
Ведучий 1: Казки, міфи стародавньої Греції ?
Незнайко: Стривайте, стривайте.Так, всього цього я хочу, та до чого все це ?
Ведучий 1: До того, що про все це ти можеш дізнатися з книжок. А коли починаєш читати, то про все забуваєш. Тоді і дощ вже не буде здаватися таким нудним, і час спливе непомітно.
Ведучий 2: А ти станеш трохи розумнішим і дорослішим.
Ведучий 1: Поступово ми наблизились до другого пункту: „Книга – твій найкращий друг.”
Бібліотекар: Дійсно, книги порівнюють з ріками, які наповнюють планету мудрості, книга - вікно в світ. Ніщо по силі не може порівнятися з нею. Але, щоб зрозуміти книжки, своїх улюблених поетів і письменників, потрібно постійно працювати і не шкодувати на це ні часу, ні сіл.Діти другої команди відповідають на запитання.
Ведучий 2: 1. Кому належать слова: „Книга – морська глибина. Хто в них пірне аж до дна, Той хоч і бруду мав досить, Дивнії перли виносить.”
Учні: / Іван Франко./
Ведучий 1: 2. Кому належать слова: „ Учітесь, читайте і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь.”
Учні: /Тарас Шевченко./
Ведучий 2: 3. Перед вами книга. Розкажіть про основні її елементи?
Учні: / Ознайомлення з книгою починається з її титульного аркуша;- зміст; - передмова; - післямова;- при книжна анотація;- ілюстрації або фотографії./
Ведучий 1: 4. Відкіля прийшло слово „Титул”?
Учні: / Від стародавніх римлян. Вони так називали дощички, які прикріплювали до футляру з папірусними свитками./
Ведучий 2: 5. Що таке анотація ?
Учні: /Анотація уміщена на звороті титульного аркуша або на передостанній сторінці книжки. В ній дається короткий зміст книги./
Незнайко: Всі тільки і говорять про книгу. А ось відкіля вона з явилася? – мабуть ніхто і не знає.
Ведучий 1: Давно-давно на землі не було книжок у сучасному вигляді, бо люди ще не вміли їх виготовляти. „Сторінками” найдавнішим книгам слугували камені стіни печер, сокири, посуд, щити. Згодом люди додумалися писати на глині, яку потім висушували і випалювали на вогні
Ведучий 2: 6. Де виготовляли книги з глини ?
Учні: /В Месопотамії./
Незнайко: Нічого собі! Коли б, скажімо, я збирався в дорогу і обрав із собою дві-три такі „книги”, то мені потрібен був би віз
Ведучий 1: З часом стали виробляти зручні й легкі книжки з тонкої козячої або телячої шкіри.
Ведучий 2: Першу таку книжку виготовили у старовинному грецькому місті Пергама – тому і папір із шкіри назвали пергаментом.
Ведучий 1: 7. Що таке папірус ?
Учні: /Це рослина, яка росла на берегах Нілу. Спочатку його використовували тільки на будівництві. А згодом додумались так обробляти волокна рослин, що почали виготовляти з них папір./
Ведучий 2: Справжній папір, на якому пишуть і сьогодні, люди навчилися робити дві тисячі років тому. Тоді її почали писати на папері.
Ведучий 1: Саме писати, бо книги були рукописними, й одну книжку переписували, бувало, кілька років. 8. Хто були першими засновника рукописної книги ?

Учні: /Монахи/

Ведучий 1: 9. Коли і ким був створений перший друкувальний станок ?

Учні: /в 1456 р. Йоганн Гуттенберг./
Ведучий 2: 10. А хто в Росії надрукував першу книгу ?
Учні: / Іван Федоров./
Бібліотекар: Так, перша книга „Апостол” була надрукована Іваном Федоровим. А першою відомою бібліотекою на Україні була бібліотека Київського князівства князя Ярослава Мудрого. Зібрання книг бібліотеки налічувало сотні томів рідкісних, дорогих рукописних книг.
Ведучий 2: Ну що, Незнайко, діти розповіли тобі всю історію книги.
Незнайко: Так, дійсно, чарівна паличка не потрібна. Наслухався, аж голова тріщить. А тебе, Кнопочка ?
Кнопочка: В мене ні. Нічого чарівного я не відчула.
Незнайко: Тобі, Кнопочка, завжди все не так. Міні вже надоїло нічого не знати. А діти стільки знають багато.
Ведучий 1: Незнайко, Кнопочка, не хотіли б ви заглянути в майстерню Маші - іскусниці ? Це дійсно чарівно. У нас в бібліотеці є книжкова лікарня.
Незнайко: Книжкова лікарня ?
Кнопочка: А що книги ще і хворіють ? Як же їх лікувати ?
Бібліотекар: Деякі діти дуже неохайно ставляться до книжок і їх треба лікувати. Тому, Малюки, подивіться, як наші діти за допомогою чарівного клею, ножиць і ниток лікують хвору книжку.
Маша – іскусниця:

Я щодня працюю

Не одну годину:

Там я тебе почищу і зашию

Бідолашку пожалію,

І підклею тебе на славу,

Одягну нову оправу...

Ярличок я начеплю,

І до розумних людей пошлю.

Хто навчитись хоче книжку лікувати,

Проходьте, будь ласка,

Буду вас навчати.

Ведучий 1: А поки наші лікарі лікують хворі книжки ми з вами переходимо до останнього пункту: „Твоє довідкове бюро”.
Ведучий 2: Що таке довідкова література ?
Учні: /Довідкова література – це важливий елемент інформаційного апарату бібліотеки:- енциклопедії;- довідники;- словники./
Бібліотекар: У нашій шкільній бібліотеці є окрема поличка, на якій розташована довідкова література.
Ведучий 1: Що таке енциклопедія ?
Учні: /Енциклопедія – з грецької мови перекладається „коло знань”. Науково – довідкове видання, що дає найістотніші відомості з усіх галузей (за алфавітом або по темах)./

Ведучий 2: Що спільного між довідковими виданнями ?
Учні: / Слова і поняття розташовані за алфавітом./
Ведучий 1: Які бувають словники ?Учні: /- орфографічні; тлумачні; іноземних слів; спеціальні./
Бібліотекар: Ну що ж, любі мої читачі, я дуже рада, що ви так добре орієнтуєтесь в бібліотеці. Поки ми тут змагались наші чарівники оживили книжки. Давайте послухаємо, як це треба робити.
Незнайко: Яким клеєм треба ремонтувати книги ?
Кнопочка: А якщо відірвана сторінка ?
Ведучий 1: Тихіше, тихіше, Малюки. Зараз ми все будемо знати.
Учень 1: Щоб відремонтувати книгу, потрібен клейстер або клей „ПВА”.
Учень 2: Розірвану книжку або сторінку потрібно заклеїти прозорим папіром з обох сторін, щоб було видно текст.
Ведучий 2: А якщо книга промокла ?
Учень 1: Треба між сторінками прокласти серветки, а книгу положити під прес.
Ведучий 1: Ну що, Кнопочка, задовольнили тебе наші читачі – чарівники ?
Кнопочка: Так, тепер я бачу, що у ваших учнів чарівні руки.
Ведучий 2: А ти, Незнайко, тепер знаєш як ми вміємо працювати в лікарні для книжок ?
Незнайко: Так, тепер я багато чого знаю і вмію.
Кнопочка: А я і не знала, що окрім казок є багато книг в бібліотеці.
Ведучий 1: Малюки, сьогодні діти принесли малюнки, на яких зображені їх улюблені герої. Вони хотять подарувати їх вам.
Кнопочка: Та всі ж малюнки чарівні !... Дякуємо вам, діти.
Незнайко: Я обов’язково візьму почитати в вашій бібліотеці книжки, які розповідають про цих героїв докладніше.
Бібліотекар: А вам, діти, теж домашнє завдання. Напишіть твір „Незнайко в бібліотеці.”
Ведучий 1: Любі хлопчики й дівчатка ! Закінчилось наше свято, Ми вам зичимо бажати – Книг багато прочитати.
Бібліотекар: Я думаю, що всі діти і Малюки побачили, як розкривають нам книги дивовижний і чудовий світ. Сьогодні ми побачили, що ви вмієте користуватися словниками і довідниками, каталогами та картотеками. Нехай книга буде путівником у вашому житті.

Ведучий 2:

Вчіться, діти, мудра книжка

Скаже вам чогось багато

З того, що колись другими

І посіяно, й пожато.
Ведучий 1:

Тільки ви не озивайтесь

У книжках на кожен голос:

Геть відкиньте чорний кукіль,

Вибирайте чистий колос!
Ведучий 2:

Та і же запам’ятайте,

Що для всякого народу

Ще одна є з книжок книжка,

Та, що ми золем природа.
Ведучий 1:

Йдіть на гори, тихий берег,

В гай, зелену діброву,

Там ви вчуєте щось друге,

Інші речі, іншу мову.
Бібліотекар: Цей вірш, діти, був написаний понад 100 років тому Яковом Щоголівим. Він наче звертається саме до вас, то прислухайтесь до його слів.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

9 березня 2017 року – 203 річниця від дня народження Тараса Григоровича Шевченка
Організувати тематичні години, книжкові виставки, конкурси малюнків, учнівських творчих робіт до дня вшанування пам’яті Кобзаря

Який запис вносити до трудової книжки у разі смерті працівника закла­ду...
...

15: 00 16: 00 Офіційне відкриття фестивалю. Відкриття виставки на...
Зал 4 15: 00 – 16: 00 Офіційне відкриття фестивалю. Відкриття виставки на відзначення 80-річчя Національного видавництва дитячої...

Календарно-тематичні плани з української літератури 5,6 класи на 2014-2015 навчальний рік
Проблема школи: розвиток творчих здібностей учнів шляхом упровадження активних форм роботи та нових педагогічних технологій у процесі...

До 200-річчя від дня народження т. Г. Шевченка з української мови...
Вони відповідають навчально-виховним завданням школи та віковим особливостям учнів

Методичний посібник Посібник містить методичні поради, рекомендації...
Розділ виставки: Шляхи реалізації розвитку та впровадження нових Державних стандартів

Урок Тема: «Довідкова література: довідники, словники, енциклопедії»
Мета: дати учням поняття про довідкову літературу, розкрити значення в житті людини, навчити користуватися словниками, довідниками,...

Електронні підручники з української мови, української ділової мови,...
Глущик С. В., Дияк О. В., Шевчук С. В. Сучасні ділові папери: Навчальний посібник-К.: А. С. К., 2003

Зміст та практичне значення
Важливим компонентом Програми комп’ютерного обліку, що лежить в основі єсцеоп, є надання головною установою єдиної за змістом бази...

Тести на тему: «Словники, довідники, енциклопедії»
Мета: Познайомити дітей з існуючою довідковою літературою, навчати дітей користуватись словниками, енциклопедіями, виховувати інтерес...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

l.lekciya.com.ua
Головна сторінка