Пошук по сайту


Заняття

Заняття

Ц Д Ю Т

ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ

НА ТЕМУ:

Життя тварин узимку”.

Керівник гуртка

Юні друзі природи”:

Валященко В.М.


2011-2012 н.р.
Заняття № 19

Тема заняття: Життя тварин узимку”.
Мета : засвоєння знань про життя тварин узимку на прикладі їжа-

ка та вовка; розвивати пізнавальні інтереси та творчу ак-

тивність при при вивченні умов існування цих тварин; вихо-

вувати любов та дбайливе ставлення до тварин та усього

живого.

Тип заняття: засвоєння нових знань; комбінований.

Методи та прийоми: 1. Інформативно-рецентивний (мовний, наоч –

ний);

2. Репродуктивний (загадки, ігри, кінофільм);

3. Пошуковий (взаємопов’язані запитання).

Обладнання: ілюстрації про тварин; кінофільм „У зграї вовків”, ди-

дактичний матеріал.

Література: 1. Кутузова М.С., - Тваринний світ, хрестоматія, „Рад.

школа” , Київ-1972, с. 109, 137.

2. Моліс С.А.,- Книга для читання по зоології, посібник,

М- Просвітництво, 1981, с. 184-187.
Хід заняття.

I. Вступна частина.
А) Організаційний момент;

Б) Визначення освітньо-виховної та розвиваючої мети заняття.
II. Основна частина.
А) Їжак, зовнішній вигляд, види.

Керівник гуртка: Діти, скажіть, яка зовнішня будова їжачка? Діти відповідають: є вуха, носик, голочки, очі, лапки, ротик, голова, черевце.

Керівник гуртка: Молодці, діти. Їжачок – це найбільший звірок з ряду комахоїдних. Довжина його тіла 30 см. Сірого кольору міцний голчастий панцир замість волосяного покрову. Голова, горло і черево вкриті хутром. Їжаки мають велику кількість гострих зубів (всі одинакові). Легко розгризають черепашки молюсків, надкрила жуків. Забарвлення голок поєднується з навколишнім середовищем (бурі і сірі смужки на голках).

2 види їжаків поширені на Україні: звичайний та вухатий. Вони нічні тварини. Кубел не будують, сплять у затишних місцях, вистелених сухим листям. активні у похмуру погоду.

Живлення, зимова сплячка.

Їжаки до їжі невибагливі. Діти, чим живляться ці тварини? Правильно, комахами, їх личинками, черв’яками, жабами, миловидними гризунами, грушами, яблуками, грибами. У цьому їм допомагає „тонкий нюх”. Полюють на гадюк: чутливість до укусів гадюк у 40 разів менша, ніж в інших ссавців. Це залежить від наявності у крові їжака антитоксинів, які сприяють майже безболісному переносу неглибоких укусів. Але, якщо гадюка кусає глибоко їжака, він гине через 2-3 години.

Пізно восени, коли примерзає грунт і зменшується кількість корму ( комах) їжаки згорнувшись у клубок впадають у зимову сплячку аж до березня місяця. У цей час у них уповільнюється дихання до 6 раз/хв., знижується температура тіла, падає кров’яний тиск. Проте організм у такому стані повинен одержувати їжу. І тому, ще з осені їжаки нагулюють підшкірний жир.

Сон у них незвичайний: сплять майже не прокидаючись; їх збудити дуже важко. Коли прогріється земля ці тварини стають активними раніше за всіх звірів.

Народження малят.

Кубло для малят готують у кущах, в гнилому дереві з дуплом біля землі. У середині літа (червні-липні) після 7-тижневої вагітності самка народжує 4-6 малюків. Вони народжуються сліпими, голими, але швидко розвиваються. Через кілька годин вкриваються м’якенькими голками, прозрівають. Через тиждень всі вже лазять. Коли малюки підростають, мати разом з ними вирушає на полювання, вчить їх (після підгодівлі материнським молоком). У місячному віці їжаченята вже самостійно ведуть своє життя. Через два місяці стають дорослими (а наступного року – статево зрілими).

Завдяки своєму покрову їжаки майже не мають ворогів. Лисиці, закотивши їжака у воду з’їдають їх м’якоть. Також полюють на нічних топотунів пугачі, які своїми міцними лапами з великими кігтями хапають їх, незважаючи на голки.

Гинуть їжаки у зимову сплячку – замерзають під неглибоким укриттям. Також попадають під колеса автівок.

! Щорічно на шляхах автодоріг Англії гине 100 тис. Особин їжаків під колесами машин. Поранених живих їжаків відвозять у спеціальну лікарню (200 місць).

Їжаки – дуже корисні тварини, і тому потребують охорони.

Якщо вухатого їжака наздоганяти, він скручується не повністю, а лише підігнувши вниз голову, шипить і підскакує, намагаючись уколоти.

Їжаки мешкають також біля людського житла, люблять ласувати варенням.
Б) Вовк – типовий представник хижаків.

Зовнішній вигляд, види.

Керівник гуртка: Діти, дайте будь-ласка опис зовнішнього виду вовка.

Діти відповідають: Сірий за кольором, широка голова, невеликі кудлаті стоячі вуха, притуплена морда і довгий пухнастий хвіст.

Керівник гуртка: Так, молодці, діти! Вовки живуть в лісах, степах, тайзі, переслідують джейранів у пустелях Азії і північних оленів у тундрі. Вчені нараховують біля 10 різновидів вовків: самі великі – північні та полярні, а самі менші – мешканці пустель; також є червоні особини цього виду тварин.

Ці хижаки дуже розумні, сміливі, кмітливі та витривалі. У них дуже розвинуті органи слуху, зору та чуття. Недаремно вовк спостережливий. Йому характерна холоднокровність та неабияка витривалість. У самих загрозливих ситуаціях вовк зберігає спокій. Рухається безшумно, не видаючи себе ні диханням, ні рухами.

Підготовка до зими, полювання.

Погано вовку зимою, нічим поживитися, а голод мучить. В зимову сплячку він не залягає. Життя сірого волоцюги безрадісне – словом, вовче життя. Взимку вовк не може прогодуватися сам. Не здолати йому лося чи кабана; та й зайця важко впіймати самому. І тому звірі згуртовуються і ходять зграями, наводячи жах на все живе. Зграю вовк – вожак веде проти вітру. Діти, як ви думаєте, чому? Правильно, так вони далі чують здобич, швидко розгадають небезпеку. Усі ідуть одним слідом, і важко вгадати, скільки їх пройшло. Ідуть тихо: очі жадібно нишпорять по підозрілим предметам. Копитного звіра вовки гонять зграєю, залякують і біжать його слідом. Не дають тварині часу на відпочинок.

Чужі вовки не наближаються до зграї, бо вони їй як вороги.

Живуть ці хижі тварини до 16 років, бігають зі швидкістю 55-80 км/год. Народне прислів’я говорить: „Зимою вовка ноги годують”. Рідко щастить цим тваринам повалити лося, розірвати лютого кабана. Але під час вдалого полювання вовк може за один раз з’їсти дуже багато, ніби авансом – наперед. Коли вони наїдаються, намагаються відпочити.

Виведення потомства.

Чисельність виводку різна, частіше 7-8 вовченят. Найбільший виводок, який доводилося зустрічати складався із 16 вовченят. Вовчиця не пестить їх, а виховує в них майбутніх хижаків. Кожний вовчий виводок має свій маршрут узимку, в залежності від знайденого корму.

Влітку вовки годуються ящірками, жабами, ягодами, фруктами, кавунами, а взимку – мишоїд ними гризунами. Вовченята народжуються сліпими, годуються материнським молоком.

Відстріл вовків.

Перед Великою Вітчизняною війною у нашій країні СРСР мешкало 100 тис. вовків. За роки війни їх стало набагато більше. Вовк був оголошений „проти закону”. І зараз ведеться відстріл цих тварин, тому що вони можуть нападати на людей та домашніх тварин.

Діти, а чому вовків називають санітарами лісу? Правильно, тому що вони полюючи на здобич вбивають найбільш кволих, ослаблених та хворих тварин.

Вовки можуть переносити сказ, інфекційні хвороби.

А зараз, діти, давайте подивимось фільм про життя та полювання вовків узимку, називається фільм „У зграї вовків”. Після перегляду фільму зробимо висновки про життя тварин узимку.

( Перегляд кінофільму „У зграї вовків”).
III. Заключна частина.

Керівник гуртка: Тож давайте діти, підведемо підсумок отриманих знань на занятті. Тварини двома способами переживають зимовий період: одні нагулюють підшкірний жир та впадають у зимову сплячку, а інші у постійних пошуках їжі (щоб взимку не вмерти не тільки від холоду, а й від голоду).

Загадки про тварин.

  1. Не кравець, а все життя з голками ходить?

  2. Влітку наїдається, а взимку відсипається.

  3. Дивний звірок, круглий, мов колобок, голки стирчать-спробуй узять.

  4. Гостроносий і малий,

Сірий, хитрий і не злий.

Влітку не ховається,

А взимку відсипається.

5. Котиться клубочок, зовсім без ниточок,

замість ниточок триста голочок.

6. Зубасте, сірувате, по полю гасає, телят і овець шукає.

7. По полю гасає, овечок хапає, бо взимку голодний страждає.

8. Живе в лісі хижий, дикий, душить кури та індики.

9. Ходить хмуро між дубами,

Хижо клацає зубами.

Весь, як є, - жорстка лють. Очі так її і ллють.

Зачаївся ось, примовк, грізний звір це, звісно... (вовк).
Керівник гуртка: Молодці, діти, ви гарно попрацювали на сьогоднішньому занятті. Домашнім завданням буде намалювати вовка або їжачка, та підібрати загадки про цих тварин. До побачення.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Деякі формулювання навчальної мети заняття
Після осмислення матеріалу наступного заняття необхідно визначити його мету. Мета заняття повинна підкреслювати й бути спрямованою...

Тема заняття
Дидактична мета заняття: формування знань щодо сутності, структури та видів оцінки основних виробничих фондів на підприємстві

Що таке сучасне заняття в сучасному дошкільному закладі?
Основною формою навчання дошкільнят у процесі організованої пізнавальної діяльності було й лиша­ється заняття

Тема заняття
Мета проведення заняття: навчитись отримувати достатні та прийнятні аудиторські докази; з’ясувати поняття робочих документів аудитора,...

Тема заняття
Мета проведення заняття: оволодіння методикою визначення аудиторського ризику та його складових, набуття навичок з’ясування видів...

Тема Комп’ютерні технології у підготовці юридичних документів 3 Практичне...
Практичне заняття Використання табличного процесора Excel у юридичній діяльності 6

Сучасне заняття: формальні, змістові та структурні ознаки
Не можу не погодитися з думкою Катерини Крутій, висловленою в статті про діяльнісну модель заняття (ДВ, 2006, N9 7), що таке різночитання...

1. Наявність конспекту, правильність запису мети заняття. 2
Відповідність застосованих методів та прийомів віку дітей, виду заняття та віку дітей

План-конспект заняття гуртка «Школа безпеки» 2 рік навчання Тема заняття
...

Тема заняття
Мета проведення заняття: визначення джерел аудиторських доказів перевірки необоротних активів, набуття навичок зі складання плану...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

l.lekciya.com.ua
Головна сторінка