Пошук по сайту


Урок за романом В. Скотта «Айвенго»

Урок за романом В. Скотта «Айвенго»

Тема. Підсумковий урок за романом В. Скотта «Айвенго».
Мета: перевірити, як учні засвоїли текст роману «Айвенго», вияснити, що школярі запам’ятали про В. Скотта, чому його називають «шотландським чарівником»;

провести літературний турнір з елементами використання інтерактивних технологій, заслухати роботи учнів, що виконувалися груповими методами, з’ясувати особливості історичного роману, показати актуальність проблем (деяких) в наш час; виховувати почуття гордості за свою країну, виплекати інтерес до читання.
Обладнання: зошит, підручник, портрет В. Скотта, ілюстрований матеріал до твору, тести.
Тип уроку : урок систематизації і узагальнення знань.
Хід уроку

І. Вступне слово учителя.

Доброго дня, шановні! Мої вітання всім, хто прийшов сьогодні до нас на урок і, взагалі всім, хто живе на прекрасній планеті - Земля!

Діти : Доброго дня, ліси і поля!

Доброго дня, планета Земля!

Щастя й здоров’я усім ми бажаємо

Урок літератури розпочинаємо.

Учитель.

То ж розпочинаємо наш урок. Зізнаюсь, що працювати у вашому класі завжди приємно, адже кожен наш урок – це нове відкриття, знайомство з невідомим, з прекрасним, це місточок в країну дорослого самостійного життя. Отже, уроки літератури, вважаю, що це уроки життя.

Тому і «вчимося ми не для школи, а для життя», - так гласить античне прислів’я. А в сучасному світі, який дедалі більше орієнтується на інтелектуальний і творчий потенціал особистості тільки життєво компетентна людина спроможна себе реалізувати та досягти успіху. Звідси й завдання, що стоїть перед нами - отримати глибокі й міцні знання.

А які ж знання без книжки, без читання? На превеликий жаль, проблема не читання – одна з найголовніших проблем освіти.

Стрімкий технологічний розвиток, моральне зубожіння суспільства, духовна деградація – все приводить до того, що наші діти практично не читають. Слід задуматися над цим, адже нечитаючі діти - це деградоване суспільство.

  • Так для чого вчимося?

  • Для життя.

То ж перефразовуючи відоме прислів’я, скажу :

Хочеш бути здоровим – читай!

Хочеш бути красивим – читай!

Хочеш бути розумним – читай!
ІІ. Це і є мотивацією навчальної діяльності – відповіддю на запитання «Для чого читати?»

А ми з вами уже прочитали роман «Айвенго» і сьогодні підсумуємо все, чого навчилися.
ІІІ. Робота за темою уроку.

  1. Слово учителя.

Є місця на планеті, які асоціюються з іменами людей, що там народилися і виросли, сформувалися як особистість.

Кожна освічена людина знає, що Михайловское у Росії подарувало світові

- О.С. Пушкіна;

Ясная Поляна – Толстого; с. Моринці (Кирилівка) на Черкащині послала Т. Шевченка.

А тепер послухайте словесний опис країни і назвіть її.

«Це країна з високими горами і глибокими ущелинами, прекрасними вересовими полями, дивовижними легендами і героїчною історією».

Що це за країна?

- Шотландія.


А такий героїчний край породив і героїчні постаті в літературі. Хто це?

- В. Скотт, Л. Стівенсон, Р. Бернс


  1. В. Скотт – одна з легенд шотландського народу.

Які асоціації викликає у вас це ім’я?

Асоціативний кущ
прямая со стрелкой 7прямая со стрелкой 8 шотландський В. Скотт автор «Айвенго»

прямая со стрелкой 5прямая со стрелкой 4 поет

середньовіччя засновник історичного жанру

Візитна карточка письменника.

1761 – 1831 – рік народження.

Единбург – місце народження, столиця Шотландії.

Сім’я - багатодітна (12, був 9-тою дитиною).

5 місяців – параліч правої ноги.

Шправая фигурная скобка 6кола

Коледж роки навчання

Університет
Аправая фигурная скобка 9двокат

Секретар суду, робота

Шериф
«правая фигурная скобка 11Пісня шотландського

кордону» - перша пое-

тична збірка
«Айвенго» - роман .
3.Шифрувально-асоціативний диктант.

1761, 5 місяців, 9, 12, 30, 1820, 1814, 1792, 1831.
4.Бесіда: В. Скотт і літературна діяльність.

1.Розпочинав як поет, а у 50 років зрозумів, що бути «поза увагою» не може. На поетичному олімпі засяяла нова зірка – Джон Байрон.

2.Спроба писати прозою – вдала. Як результат , це – романи «Пуритани», «Уеверлі», «Роб Рой», «Пертська красуня» та інші.

3.Славу приніс роман «Айвенго», «Уеверлі».

4.Пригадайте, що таке роман?

5.Які романи, вивчені нами, ви знаєте ?

(Ж. Верн «П’ятнадцятирічний капітан»; Д. Дефо «Робінзон Крузо»).

6.Історичний роман – певний відрізок історії з розв’язанням політичних, національних конфліктів.

Особливості історичного роману:

1.Поєднання історичних фактів з художнім вимислом.

2.Історичні особи і вигадані персонажі.

3.Історичний конфлікт поєднується з національним, моральним.

4.Який історичний період знайшов відображення у романі «Айвенго»?

- Середньовіччя.

Що ви знаєте про нього, чим характеризується?

1.Слово має історіограф.

2.Хто такі англосакси (германські племена)

Вільгельм Завойовник - англійський король, виходець з норманської династії, в 1066 він розбив військо англосакського короля і сам став королем.
Висновок : В основі роману «Айвенго» лежать реальні події, що відбулися на території Англії.
Основні теми твору :

- зображення історичного минулого Англії 12 ст;

- боротьба англосаксів з норманами;

- історія Айвенго;

- боротьба за кохання.
Виходячи з цього, усі персонажі можемо згрупувати :

І – група ІІ – група

Історичні особи Вигадані

1.Річард І 1. Айвенго

2.Джон 2. Ровена

3.Вільгельм ІІ 3. Бріан де Буегільбер
5. Робота над образною системою роману «Айвенго».

Річард Левове Серце – зображений як справжній король, який переймається долею Англії, учасник столітньої війни.

Насправді : грубий, жорстокий, непорядний у питаннях честі.

Чому так зобразив В. Скотт?

(Річард як народний король; автор у баладах показував доброго, демократичного, доступного короля).

У романі ми бачимо короля як «Чорного лицаря» і лише в кінці - Річарда І .
овал 42овал 44

Річард Чорний лицар

прямая со стрелкой 60 жорстокий шляхетний

егоїст опікується долею своїх підданих

грубий готовий до самопожертви
Король Англії,

участь у хрестовому поході

6.Групова діяльність учнів на уроці.

Айвенго

прямая со стрелкой 67прямая со стрелкой 61прямая со стрелкой 65
1 група 3 група

Син Седріка Сакса порівняльна характеристика

Айвенго і Бріана де Буагільбера
2 група

Лицар Позбавленого Спадку
7.Підберіть синоніми до образу Айвенго. Що таке синоніми?

Айвенго – лицар позбавленого спадку, головний герой, коханий Ровени, прибічник Річарда І, син Седріка Сакса.
8.Вибірковий літературний диктант.

Із перелічених рис характеру записати в зошит ті, що властиві Айвенго.

Жадібний, сміливий, шляхетний, егоїстичний, зрадливий, готовий до самопожертви, турботливий, справедливий, неправедний, відданий у почуттях.
Фізкультхвилинка

(За вибором учителя)
9.Образ Айвенго не буде повний, коли ми не скажемо про Ровену.

- Хто вона?

- Як виглядала? (зачитати)

- Ровена і Ательстан. Чому дівчина не перечила шлюбу?

- Королева краси і Кохання.

10.Образ Ребеки.

Спільне :

а) красуні

б) забуті матерями

в) кохають Айвенго

г) великі моральні якості

Відмінне : Ровена Ребека

приближена короля дочка єврея

католичка єврейка

королева турнірів звичайна гостя

тиха, сором’язлива мужня, рішуча

11. Ідея віротерпимості у творі.

Ісаак і Ребека – євреї. Як їм жилося у Англії ?

Чи заслуговує Ісаак на зневажливе ставлення до себе?

(Добрий, чуйний, вдячний, ощадливий ).

Ставлення до Ісаака – іспит на порядність. Чи витримали його всі?

(Ісаак живе в чужій країні, де проти нього вороже налаштовані всі, чекати на допомогу йому немає від кого).
12. Ідея віротерпимості сьогодні особливо актуальна.

Часто чуємо акти вандалізму – глумлення над могилами інаковірців. Це ознака жорстокості і байдужості. Ми – діти однієї землі, і всі маємо право на щастя. Уроки історії повинні стати уроками життя. Пригадаймо події Великої Вітчизняної у Бабиному Яру.

Голокост – навмисне винищення фашистами євреїв.

Скінхеди – «нацисти».

- Чи згодні ви з цим?

- Ні. Україна для всіх людей, що хочуть жити за законами України.

13. Займи позицію.

1.«Айвенго» - це пригодницький роман.

2.Седрік Сакс – брат Джона.

3.Айвенго – син Седріка Сакса.

4.Ровена – наречена Айвенго.

5.Седрік Сакс – прибічник короля Річарда І.

6.Ровена – дочка Ісаака.

7.Ровена загинула під час пожежі в замку.

8.Ательстан – чоловік Ребеки.

14.Оціни себе. Тести.

1.В. Скотт- засновник жанру:

а – пригодницького роману,

б – історичного роману,

в – літературної балади.
2.Роман називався:

а – «Айвенго»,

б –«Уеверлі»,

в – «Квентін Дорвард».
3.Лицар, що приховував обличчя на турнірі:

а – Ательстан,

б – Айвенго,

в – Річард.


4.Справжнє ім’я Чорного лицаря:

а – принц Джон,

б – Айвенго,

в – король Річард І.
5.Гурт і Вамба були:

а – рабами Седріка,

б – друзями Седріка,

в – сусідами Седріка.
6.Напис на щиті Айвенго:

а –« Позбавлений спадку»,

б – «Вірність і відвага»,

в – «Відданий королю».
7.Захисником феодальних звичаїв і традицій був:

а – Річард Левове Серце,

б – Айвенго,

в – Седрік Сакс.
8.Чому Айвенго був змушений покинути свій дім:

а – жага подвигів,

б – любов до Ровени,

в – небажання коритися волі батька.
9.Хто був закоханий у Ребекку:

а – Моріс,

б – Айвенго,

в – Бріан де Буагільбер.
10.Хто виграв лицарський турнір:

а – Айвенго,

б – Бріан де Буагільбер,

в – переможець не визначився.
11. Коня й збрую для Айвенго дістав:

а – Вамба,

б – Ісаак,

в – Седрік.
12.Королевою кохання і краси на турнірі обрали:

а – Ребекку,

б – Ульріку,

в – Ровену.

V. Підсумки.
1. Слово вчителя.

Урок добігає кінця. Говорити можна ще дуже багато. А це означає, що твір не залишив вас байдужими. Ви вмієте вдумливо читати, читати «між рядками». Що винесли ви з цього уроку?

2. Продовж речення.

- Я навчилася …

- Мені запам’яталося…

- Вважаю, що…

- На мою думку, цей твір…
3. Скласти сенкан.

«Айвенго».

Історичний, величавий.

Розповідає, знайомить, розкриває.

Широка панорама середньовічної Англії.

Роман.
4. Учитель : Спасибі вам за роботу на уроці, ваші відповіді говорили про вас, і ми всі вас побачили, бо як сказав Сократ : «Скажи, щоб я тебе побачив».
VI. Домашнє завдання.
1.Підготувати презентацію про життя і творчість Гоголя.

2.Прочитати повість Гоголя «Тарас Бульба».

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Література Тема : Історичний колорит та романтика пригод у романі „Айвенго” Вальтера Скотта
Обладнання: портрет В. Скотта, тексти роману В. Скотта „Айвенго”; малюнки учнів до твору; карта подорожі; кросворд; герби; феодальна...

Урок з української літератури в 11 класі
Тема. Урок-диспут з елементами театралізації „Нерівність душ це гірше, ніж майна” (за романом Л. Костенко „Маруся Чурай”)

Завдання за романом Г. Г. Маркеса
У романі «Сто років самотності» основною є ідея: а самотності; б солідарності; в гармонії; г самопожертви

Уроку Контрольна робота
«Контрольна робота. Героїчне минуле у літературі. Вальтер Скотт. „Айвенго”» (7-й клас)

Конспект уроку в 7 класі «Два лицарі дві людини, дві моральні позиції»
...

Урок №1Дж. Г. Байрон англійський поет-романтик, фундатор течії байронізму....
Застосування інтерактивних форм та методів діяльності на уроках Світової літератури. Село Старий Кривин: Старокривинська зош І-ІІІ...

Роман "Майстер І Маргарита"
Протягом 1928-1940 pp. M. Булгаков працював над романом "Майстер І маргарита", у якому розповів про те, що не можна було висловити...

М. Булгакова «Майстер І маргарита» Проблематика твору: питання співвідношення...
Мета: Ознайомити учнів із романом М. Булгакова «Майстер І маргарита», мотивація навчальної дільності, виховувати інтерес до творчості...

Образотворче мистецтво 3 клас Урок 5
Отже, на урок образотворчого мистецтва нам потрібні такі матеріали та інструменти: альбом, фарби, пензлі, ємності для води

Урок на тему «Творчість Тараса Шевченка у поєднанні з математикою»
Урок – це дзеркало культури, інтелекту, ерудиції І вмінь учителя. Для учнів – це сходинка вгору, збагачення знань



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

l.lekciya.com.ua
Головна сторінка