Пошук по сайту


Урок – спостереження (автор: З. Гаркуша)

Урок – спостереження (автор: З. Гаркуша)

Урок – спостереження (автор: З.Гаркуша)

(проведений за старою програмою, але може слугувати «підказкою» щодо компаративістики)

Тема: Іван Андрійович Крилов – відомий російський байкар. Особливості використання алегорії у байці «Вовк і Ягня». Компаративний аналіз байок

І. Крилова, Езопа та Л.Глібова «Вовк і Ягня»

Мета:

- ознайомити учнів з творчістю російського байкаря І. Крилова; показати значення творчості Крилова; закріпити знання про байку, алегорію, мораль, доповнити літературознавчі знання термінами «сатира», «національний колорит», «компаративізм»;

- здійснити аналіз байки «Вовк і Ягня» на основі спостережень за структурою, мовою дійових осіб: навчити учнів проводити паралелі між прочитаними творами (оригіналом і перекладом); розкрити афористичність мови байок:

- розвивати навички виразного читання, розвивати мислення, культуру , творчість;

- виховувати доброзичливість, стриману манеру спілкування; довести учням, що такі риси, як жорстокість, лицемірство, підступність не є загальнолюдськими цінностями і їх не можна вважати нормою поведінки.

Обладнання: портрет І.Крилова, ілюстрації, малюнки збірки байок І.Крилова та Л.Глібова, буклети, відеозапис, лавровий вінок, друкований роздатковий матеріал, фото-пам'ятник П.К.Крилову.

Епіграф уроку: Це той самий розум, що

відповідає мудрості наших

прислів’їв, той самий розум,

яким міцна російська людина…

М.В.Гоголь.

Хід уроку.

І. Підготовчий етап.

1. Мотивація навчальної діяльності.

Урок розпочну словами російського академіка Дмитра Лихачова, який зазначив:

« … Не повинно бути сліпих до краси, глухих до слова і справжньої музики, черствих до добра, безпам’ятних до минулого. Читайте художню літературу, розумійте її… і будьте духовно багатими».

Як на мене то я повністю погоджуюсь з цими словами, адже важче бути багатим духовно, ніж розумним. Джерело людської мудрості та моралі криється саме в літературі.

Наша сьогоднішня зустріч ще з одним майстром жанру байки Іваном Андрійовичем Криловим. На скільки це ім'я відоме, дізнаємося з відеоролика.

Відеоролик

  1. Хто такий Іван Крилов?

  2. Хто він за національністю?

  3. Що вам про нього відомо?

  4. Пригадайте назви його творів?

  5. Процитуйте рядки найвідоміших байок?

  6. Щоб ви побажали 6-класникам стосовно вивчення творчості І.Крилова?

2. Повідомлення завдань уроку.

Як ви зрозуміли, дехто добре обізнаний з іменем російського байкаря, декому – бракує знань. аби цього не сталося з вами, намагайтесь максимально точно все запам’ятовувати, активно й творчо працювати, збагачувати свій арсенал знань із зарубіжної літератури новими цікавими відкриттями. Уважно спостерігайте за всім, що діється, адже у нас «Урок-спостереження». Об’єкт спостереження – Іван Крилов, його байка «Вовк і Ягня» та байки Л.Глібова та Езопа з такою назвою.

3. Запис теми, епіграфу в зошити.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Запитання до бесіди.

1. Без яких знань не відбудеться наш урок?

2. Які завдання потрібно було виконати вдома аби творчо працювати на уроці?

3. Що таке байка? Звідки вона прийшла?

4. Що є складовими байки?

5. Що таке мораль? Алегорія?

6. Який внесок у літературу зробив Езоп? Федр та Бабрій?

7. Яка заслуга Лафонтена?

8. Хто є продовжувачем в російському байкарстві?

ІІІ. Систематизація матеріалу.

1. Оголошення плану уроку.

П Л А Н

1. Спостереження за сторінками біографії І.А. Крилова: відоме й невідоме, цікаве й особливе.

2. Творчий доробок байкаря.

3. Знайомство з байкою «Вовк і Ягня».

4. Компаративний аналіз байки Езопа, І.Крилова, Л.Глібова.

5. Вузлики напам'ять «Для допитливих». Умови оцінювання «Лист контролю» (взаємооцінювання).

2. Розгляд пам’ятника І.Крилову в Петербурзі, слово вчителя.

У Петербурзі, в Літньому саду, є особливий пам’ятник. Дідусь у глибокій задумі сидить у кріслі, а біля його ніг зібралися бронзові звірі – леви, лисиці, вовки, ведмеді та інші. Цей дідусь – відомий російський байкар Іван Андрійович Крилов, а звірі – герої його байок.

3. Результати домашніх спостережень за біографією І.Крилова.

3.1. Складання паспорту І.Крилова

Прізвище, ім'я, по-батькові ____________________________________________

Дата народження ____________________________________________________

Місце народження ___________________________________________________

Батьківщина ________________________________________________________

Національність ______________________________________________________

Головна діяльність ___________________________________________________

Дата смерті _________________________________________________________

3.2. Повідомлення учнів (по біографії)

3.3. Домашні спостереження учителя – презентація буклету

4. Читання байки в оригіналі вчителем або аудіо запис.

5. Інсценізація байки в перекладі М.Терещенка учнями.

В Україні байка як жанр існувала давно. Зверталися до неї ще в Х\/ІІ – Х\/ІІІ століттях. Це були невеличкі твори сатиричного характеру й повчального змісту. Байки використовували навіть у церковних проповідях. Харківський мандрівник, філософ, поет Григорій Сковорода залишив нащадкам «Басни Харьковские». У ХІХ столітті до жанру байки звернулися С.Гулак-Артемовський, Л.Боровиковський, Є.Гребінка. У ХХ столітті – В.Блакитний, С.Пилипенко, М.Годованець, П.Глазовий. Перекладачем байок І.Крилова і був Л.Глібов.

Тому наше спостереження за байкою Езопа, Крилова та Глібова.

6. Самостійне читання байки Л.Глібова (мовчки)

7. Аналіз.

Блок №1

  1. Про що байка?

  2. Які герої діють у байці?

  3. Що можна сказати про цих героїв?

  4. За яких обставин зустрілись Вовк і Ягня? Якою була їх зустріч?

  5. У який час це відбувалося?

Висновок:

Персонажі байки – Вовк і Ягня. Зустрілись випадково, біля струмка, тому що були спраглі, а у байці Крилова Вовк ще й голодний. Він нишпорив у пошуках їжі. Це було спекотного літнього дня.

Крилов

Глібов

«Яг ненок в жаркий день зашёл к ручью напиться»

(«Зашле» - «йдучи, по путі побувати де-небудь…»)

«Ручей» - «річку»

«Улітку, саме серед дня,

Пустуючи, дурне Ягня

Само забилося до річки –

Напитися водички

(«Пустуючи… забилось» - зайшло несвідомо»)

Які символи втілюють слова річка, струмок, джерело? (Наснаги, життя, життєвого руху, джерело сили)

Аналіз Блок №2

  1. Як поводяться герої?

  2. Яким постає Вовк?

  3. Яким ми бачимо Ягня?

  4. Чи є Ягня боягузом?

Крилов Глібов

Вовк: «кричить» «неначе комісар кричить»

«голодний» «страшенний»



«здоровенний»

Ягня маленьке «дружить»

(«Мне ещё и отроду нет «бліде»

году») «сердешнє»

«дурне»

«маленьке («на світі я ще й году

не прожив».

Аналіз Блок №3

І.Крилов Мова Вовка Л.Глібов

«Наглец» «Собачий сину»

«Нечистым рылом» «Ніс поганий свій»

«Голову с тебя сорву» «Як муху задавлю»

«Негодный» нахабна «Поганець (поганець»

«Щенок» підступна «Ще і базікать стало»

груба «Капосне»

жаргонна лексика «Щеня»

«Що ти за птиця»

«Дурні»

(«не вам про теє дурням знати»)
Ягня

Спочатку злякалося (репліка – невпевнено, покірно)

Мова впевненіша (на «ти» у Крилова – «Помилуй, …»)

Аналіз Блок №4

Кінець байки

І. Крилов Л. Глібов

Перевага сильнішого над слабшим Сила, влада, перевага вищого над нижчим

Здогадуємось про смерть. більшого над меншим, багатого гад бідним

Конкретна смерть.
Аналіз Блоку №4

Які риси засуджуються в образі Вовка?

Грубість цитати з І.Крилова та Л.Глібова + прикріпити

Нахабство на блок 3 «Мова Вовка»

Жорстокість

Лицемірство

Несправедливість

8. Самостійна робота в парах (в буклетах)

Компаративний аналіз байок «Вовк та Ягня» Езопа І. Крилова, Л.Глібова.

9. Перевірка результатів.

10. Запитання до бесіди.

1) Про що ця байка? Про Вовка, який задавив Ягня? Чи, можливо, про щось інше?

2) Який художній прийом використовується у байці?

3) Для чого байкарі застосовують алегорію?

А ось як на це питання відповів Лафонтен у передмові збірки своїх байок:

Оспівую в байках героїв я буденних,

Яких не знав Езоп в своїх краях священних, -

Дають уроки нам правдиві ці пісні.

Тут розмовляють всі, і риби мовчазні, -

Стосуються й людей повчальні їх поради, -

У образах тварин людські видніші вади.

І\/. Підсумок. Оцінювання за «Листом контролю» (взаємооцінення, здають вчителеві)

\/. Д/з

  1. Вивчити байку напам'ять.

  2. За бажанням напам'ять декілька афоризмів з буклету.

  3. Створити архів ілюстрацій до байок І.А.Крилова

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Урок засвоєння нових знань. Форма проведення уроку. Урок-знайомство....
Автор: Хмура С. Ю. – вчитель зарубіжної літератури Хустського навчально-виховного комплексу №1 Хустської міської ради Закарпатської...

Урок на тему «Пилип Орлик гетьман України в еміграції, генеральний...
Урок на тему «Пилип Орлик – гетьман України в еміграції, генеральний писар, автор першої у світі Конституції». Історія України, 8...

Інструкція щодо заповнення форми державного статистичного спостереження №8-нк (річна) “Звіт
Ця Інструкція призначена для використання музеями, розташованими на території України, які мають статус юридичної особи, при заповненні...

Урок фізики в 10 класі >17. Сучасні наземні телескопи. Історія І...
Застосування методу проектів при формуванні пізнавальної активності учнів на уроках фізики. Методичний посібник // Автор упорядник...

Тема: лр №8. Спостереження нормальних та мутантних форм дрозофіл, їх порівняння. Мета
Тема: лр №8. Спостереження нормальних та мутантних форм дрозофіл, їх порівняння

Урок №1Дж. Г. Байрон англійський поет-романтик, фундатор течії байронізму....
Застосування інтерактивних форм та методів діяльності на уроках Світової літератури. Село Старий Кривин: Старокривинська зош І-ІІІ...

«Тобі, Тарасе, шану складаємо» Автор роботи: Бойко Дмитро
Автор роботи: Бойко Дмитро, учень 11 класу Борщівської нвк знз І-ІІІ ст.№3 –гімназія ім Р. Андріяшика, гуртківець Борщівського районного...

Література: 22
Загальні та сумарні показники вмісту природних та антропогенних компонентів, що застосовуються в програмах спостереження за забрудненням...

Календарно-тематичне планування з курсу біології 8 клас 6 Розділ І. «Рослини»
Лабораторна робота №4. Спостереження за будовою та процесами життєдіяльності найпростіших з водойми або акваріума

План: Догляд за хворими І його значення Уведення в легеневі захворювання
Особливості спостереження й догляду за хворими при кашлі, кровохарканні й легеневій кровотечі



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

l.lekciya.com.ua
Головна сторінка