Пошук по сайту


Інформаційно – методичні матеріали до проведення природоохоронної акції

Інформаційно – методичні матеріали до проведення природоохоронної акції
Інформаційно – методичні матеріали до проведення природоохоронної акції

"Первоцвіт"м. Маріуполь

2015р.

Склала:
Выльчевська О. В. – викладач біології
Сучасний екологічний стан в Україні, здавалося б, не сприяє постановці та вирішенню екологічних питань.

Але проблема збереження екологічної рівноваги не може бути відкладена до кращих часів. Вона не є другорядною. Навпаки, для України, яка пережила найстрашнішу катастрофу, земля якої технохімічно перевантажена, ця проблема є однією з життєво важливих.

У даному посібнику запропоновані матеріали до проведення природоохоронної екологічно – просвітницької роботи у навчальних закладах та школах.


Інформаційно – методичні матеріали до проведення природоохоронної акції

"Первоцвіт"м. Маріуполь

2015р.

З М І С Т  1. Вступ___________________________________  2. Словничок первоцвітів_____________________  3. Сценарій бесіди "Первоцвіт" _______________  4. Екологічні казки _________________________


"…Зникнення будь – якого виду рослин э великою

естетичною втратою для всього світу. Це можна

ймовірно порівняти з руйнуванням великого

витвору мистецтва художника чи скульптора, з

тою лише різницею, що на відміну від витворів

мистецтва, створених людиною, еволюція одного

виду є процесом, який триває багато мільйонів

років і ніколи не можу бути про дубльований."

Один з кращих проявів людського характеру – любов до природи. Чи може бути щось красивіше за квітку, що розкриває назустріч сонцю свої пелюстки, чи може бути щось красивішим від пелюсток, що тягнуться до сонця, вкриті, мов намисто, краплинами роси? Кожної весни під лісовим покровом відбувається чудо. Зацвітають ранньоквітучі рослини.

Конвалії. Подивіться на них, і Ви побачите, що в них є вся краса весняного, літнього, осіннього і зимового лісу. А як пахне конвалія! Так тонко і ніжно не пахне ні одна лісова рослина. Лікувальні властивості її відомі давно.

З давніх – давен на Сході, а пізніше в Греції і в Римі люди широко використовували шафран для виготовлення приправ та ліків… Саме ця рослина стала символом народів Сходу, в нас він теж поширений, але зникає внаслідок знищення при збиранні весняних букетів.

Пролісок дволистий теж не терпить тепла. Зарясніє земля зірочками пролісок, ніби клаптиками синього неба вкривається. Різні народи по різному називають цю рослину, та чи не найпоетичніша назва "Блакитна зірка".

Здавна полюбилися людям похилі, неначе порцелянові, дзвіночки, провісники весни – підсніжники, можливо тому, що з ними пов'язані найкращі сподівання, очікування жаданого тепла. От і нарекли підсніжник квіткою надії.

Кажуть, що краса беззахисна. Може в цьому причина різкого зменшення ареалу первоцвітів в багатьох місцевостях України і оселення їх на сторінках "Червоної книги України"? Чи потрібна така "любов", коли заради скороминущої втіхи, а, буває, і наживи, вигублюють люди цілі галявини тепер вже рідкісних рослин? Невже то є єдиний спосіб наблизитись до природи?Люди, схаменіться! Квітка, немов людина, вона жива…

Нажаль, сьогодні краса не врятує світ.

бо прийшов час рятувати її саму!


Словничок первоцвітів
Анемона дібровна росте у широколистих та змішаних лісах. Квітка велика, білого кольору. Листя темнозелене, глибокопальчате розсічене. Цвіте у квітні – травні. Занесена до Червоної книги України.

За давньогрецькою легендою квітка зросла із сліз Афродіти, яка плакала по загиблому Адонісу. За датськими повір'ями – це заворожений за кохання до принцеси ельфів юнак (принцесу перетворили у первоцвіт). Вони разом розквітають і разом вмирають.

Барвінок малий росте у лісах, частіше в дібровах. Квітка блакитна, до 2,5см у діаметрі. Стебло стелиться. Листя еліпсоїдне, зверху блискуче. Цвіте у травні, подекуди – у червні. На Україні барвінок символізував дівочу честь та молодість, його завжди додавали у весільний пиріг, у Німеччині його вважали вісником весни, життєвої сили, вічного кохання та пам'яті.

Білоцвіт весняний росте на луках, на великих галявинах букових лісів. Поширений на Закарпатті. Квітка – великий білий дзвіночок, нахилений донизу. Листя лінійне. Цвіте у березні – квітні. Занесений до Червоної книги України.

Брандужка різнокольорова росте в степу, у чагарниках, на схилах. Квітка велика, до 7см у діаметрі, бузково – рожева. Розташована біля самої землі (висота її не перевищує 6-8см). Листя лінійно – ланцетне, зібране в пучок. Зацвітає після того, як зійде сніг. Занесена до Червоної книги України.

Гадюча цибулька росте і степу, в чагарниках, на схилах. Квіти маленькі, Яскраво блакитного та фіолетового кольору, зібрані по 10-30 у китиці на довгому стеблі. Листя лінійно – ланцетне. Цвіте у квітні – травні.

Горицвіт весняний росте в степу, світлих лісах, на галявинах та полянах. Квітка яскраво – жовта, схожа на ромашку, пелюстки багато численні, 20-30мм завдовшки. Листя часто розсічене на вузько лінійні частини, "ниткоподібні". Цвіте у квітні – травні. Родинне відновлення проходить дуже довго, протягом десяти і більше років. За давньогрецькою легендою квітка зросла із крапель крові вбитого красеня Адоніса.

Первоцвіт весняний росте на полянах та галявинах. Квіти яскраво-жовті, на довгому стеблі зібрані у однобокий зонтик. Цвіте у квітні – травні. Зникає через збирання та викопування.

За середньовічним повір'ям ця рослина з'явилася з відбитка ключів святого Петра. За українськими повір'ями первоцвіт – ключ до весни.

Піон тонколистий (Воронець) росте в степу. Квітка яскраво – червона, пурпурова велика – до 8см у діаметрі. Листя часто розсічене на вузько лінійні частини, "ниткоподібні". Росте "кущами". Цвіте у квітні – травні. На Україні поширений на півдні лісостепу, в степу, та в Криму. Реліктовий вид. занесений до Червоної книги України.

Підсніжник складчастий білосніжний, Ельвеза.

Першими, зігрітими
ранніми сонячними променями,
серед снігових наметів в листяних
лісах Криму та Карпат, розцвітають
підсніжники. Латинська назва
рослини "галянтус" означає
"молочна квітка". Дійсно, три ніжних пелюстки галянтуса молочно – білі, ніби увібрали трішки білизни снігу.

Всі українські види цієї рослини занесені до Червоної книги України.

Рябчик руський (малий, аірський, шаховий)

Росте у лісах, на луках, в
чагарниках. Квітки від темножовтих
до темно пурпурових, "пониклі

тюльпани або дзвіночки". Листя
вузько лінійне, закручене на кінцях,
від 1 до 3. занесено до Червоної книги
України. Причина знищення – збір на
букети, для подальшої торгівлі.

Тюльпан дібровний
росте у дібровах, чагарниках.
Квітка жовтого кольору. Цвіте у квітні
– травні. Занесений до Червоної книги
України. Зникає через масовий збір
на букети.

Перед ким у лісі розкриється ця квітка – того у цьому ж році чекає щастя. У золотистому бутоні жовтого тюльпана знаходиться щастя. До цього щастя ніхто не міг дістатися, бо не було такої сили, яка б змогла відкрити цей бутон. Одного разу йшла жінка з дитиною. Хлопчик підбіг до тюльпана сміючись, і квітка розкрилася. Безтурботний дитячий сміх зробив те, чого не змогла зробити ніяка сила. В Англії ця квітка – колиска ельфів.

Тюльпан Шренка росте в степу. Квітка червоного або жовтого кольору. Цвіте у квітні – травні. Занесений до Червоної книги України.

Ряст порожнистий та ущільнений. Масове цвітіння цих рослин – картина небаченої краси. Над килимом сизого листя підноситься справжнє море суцвіть – китиць з бузковими квітами, які мають приємний запах меду з ваніллю. Українська назва цієї чудової квітки - "ряст" – говорить про те, що рослина ця ніколи не росте одна, а створює щільні килими. Цвіте рослина лише кілька днів, після чого створює плід – коробочку, яка в три рази довша квітоніжки. Ряст – найпоширеніший серед первоцвітів, який, на жаль, знищується. Зірвавши цю рослину, ви навряд чи донесете її додому – дуже швидко в'януть ніжні квіти.

Цикламен Кузнєцова.
Цю невисоку лісову квітку з
яскраво лиловим вінчиком
називають ще "альпійського
фіалкою". Листя в неї темно –
зелене, як у фіалки.

Цвіте цикламен, коли
сходить сніг. Може зацвісти
навіть під час відлиги.
В перший день цвітіння
верхня частина стебла
схилена під кутом приблизно
50-60 градусів до землі.
Потім кут зменшується кожного дня градусів на десять.

До середини літа листя цикламена відмирають, залишається тільки підземна бульба. Але до осіннього листопада з'являться молоді листочки.

Цикламен Кузнєцова – єдиний представник середземноморського роду, який зустрічається в Україні у дикому вигляді. Занесений до Червоної книги України, Європейських Червоних Списків. Винищується через декоративні якості у великих кількостях.

Шафран Гейфелів. Квіти мають форму китиці з довгою трубочкою та вінчиком з шести пелюсток. Стебло у шафрана коротке, і здається, що квіти ростуть прямо із підземних цибулинок. Комахи летять до квітів шафрана не тільки через солодкий нектар, а й дивний аромат. Якщо перехресному запиленню заважають несприятливі погодні умови – квітка шафрана завжди готова до самозапилення. Вузенькі листочки майже не видно під час цвітіння. Плід – коробочка має велику кількість насіння. Рослина занесена до Червоної книги України.
Сценарій бесіди
"ПЕРВОЦВІТ"

Природа – чарівниця. Ми з нетерпінням чекаємо весни, коли розтає сніг, прилітають птахи і з'являються перші вісники весни – первоцвіти.
Демонстрація квітів примули, рясту
Первоцвітами часто називають підсніжники.

Як ви думаєте, чому?

Вірно. Вони квітнуть під час танення снігу, на проталинах, або зразу після танення. Ось як про це сказано в загадці про підсніжник:
Загадка:
По засніженій полянці

Ходить хлопчик в білій майці.

(Підсніжник)

Демонстрація квітів проліска
Первоцвіти, або проліски, що ростуть в наших лісах, приваблюють нас яскравими квітами, духмяним своїм запахом і найдивовижнішими за формою листами.

Демонстрація квітів фіалки, сон-трави
Нектаром квітів ласують бджоли, джмелі, метелики, а мурашки з'їдають частину насіння. Отож, перші квіти весняні не тільки звеселяють нас, але й напоюють своїм нектаром, кормлять пилком і насінням мешканців лісу, лікують їх і нас.

А зараз подумайте і розкажіть.

Чому не можна рвати первоцвітів на букети?

Повертаючись з прогулянки з лісу, багатьох можна побачити з оберемками швидко в'янучих квітів )зірвана квітка не дасть насіння і не виростуть нові рослини).

В лісах України катастрофічно швидко зменшується кількість пролісків, рясту, первоцвіту примул, жовтих тюльпанів, анемон дібровних.

Ви зірвали стеблину з 3-ма первоцвітами, а це означає, що загинуло 45069 насінин і в наступному році не виросте близько 30 рослинок, тому що деяке насіння з'їдять мурашки, а деякі не зійдуть. Менше квітів – менше корму комахам, менше меду. Менше лікарських трав, менше чистого ароматного повітря. Збираючи букет квітів, ми знищуємо природу; купуючи букети, ми заохочуємо до знищення квітів.
Бережіть природу!


"оскільки людина є єдиним творінням еволюції, яка має здатність приймати свідомі рішення, що ґрунтуються на логіці чи на емоціях і впливає на хід виконання цих рішень, ми повинні слідкувати за тим, щоб не зникли ніякі інші види…"

Б. ДіксонЄКОЛОГІЧНІ КАЗКИ
Підсніжник
Завивав зимовий вечір, а в хатинці було тепло і затишно. В цій хатинці ховалася квітка. Вона знаходилася в своїй цибулині під землею і снігом. Потім випав дощ. Краплі пробили снігове покривало і застукотіли по квітчаній цибулині. Вони говорили про ясний наземний світ. Слідом за ними крізь сніг пробився впертий сонячний промінь і зігрів цибулину.

  • Хто там? Заходьте! – сказала квітка.

- Не можу! – сказав сонячний промінь. – Ніяк не відчинити мені дверей. Почекай до літа, тоді я ввійду в свою силу.

- А коли буде літо? – запитала квітка і повторювала це щоразу, як новий сонячний промінь пробивався під землею. Але до літньої пори було ще далеко, скрізь лежав сніг і кожної ночі вода шерхла кригою.

- Як мені все це набридло! – сказала квітка. – Все тіло ниє! Я хочу потягнутися, випростатися, вийти на волю, я повинна вклонитися літу і побажати йому доброго ранку. Ох, яке це буде щастя!

Квітка встала, потягнулась, налягла на свою оболонку, розм'яклу від теплої землі, теплої води і сонячних променів. Вона ринулась догори, несучи на зеленому стеблі ясно – зелений пуп'янок, дбайливо прикритий вузькими цупкими листочками, й опинилася в снігу. Сніг був холодний, але весь світився, і пробиватися крізь нього було набагато легше, а сонячні промені були тепер зовсім близько, так близько, як ніколи раніше. Вони дзвеніли й співали:

  • Ласкаво просимо! Ласкаво просимо!

І квітка піднялася зі снігу назустріч ясному сонячному світові.

Промені гладили й цілувати її так ніжно, що вона стояла біла, як сніг, прикрашена зеленими смужечками, сором'язливо й радісно схиливши голову.

- Прекрасна Квітко! – співали сонячні промені. – Яка ти ніжна і свіжа! Ти перша! Ти єдина! Улюблена ти наша! Ти несеш у міста і села звістку про літо. Весь сніг розтане, відлетять холодні вітри! Настане наша пора! Все зазеленіє. В тебе з'являться друзі: бузок, рокитник, а потім троянда, але ти в нас перша, така ніжна, така прозора!

Їй було так радісно, ніби співало все повітря, ніби промені світла пронизували всі її листочки і стебло, і квітка стояла ніжна й тендітна і, водночас, сильна в своїй юній красі. Вона стояла в ясно – зелених шатах і славила літо. Але до літа було ще далеко, хмари затулили сонце і подув різкий холодний вітер.

- Зарано ти з'явилася! – сказали Негода і Вітер. – Ти ще нас упізнаєш! Сиділа б ти краще вдома і не вискакувала красуватися вбранням. Не прийшла ще твоя пора!

І знову наступила холоднеча. Потяглися похмурі дні без жодного сонячного променя. Погода стояла така, що маленькій, тендітній квітці саме час було промерзнуть до живого. Та вона й сама не знала, яка іона сильна: їй дарували сили життєрадісність і віра в те, що літо все одно настане. Вона берегла йому вірність, а сонячні промені підтверджували, що чекати варто. І так стояла вона, сповнена любові, віри і надії, в білому вбранні на білому снігу і схиляла голову, коли густо падав лапатий сніг і дули крижані вітри.Література  1. Захлебный А. Н., Зверев И. Д., Суравечена И. Т. "Охрана природы в школьном курсе биологии", М.; "Просвещение", 1977г.  2. Трайк Д. И. "Как сделать интересной внеклассную работу по биологии". М., "Просвещение", 1979г.  3. Захлебный А. Н. Охрана природы. "Гнига для чтения по охране природы". М., "Просвещение", 1986г.
поділитися в соціальних мережахСхожі:

Інформаційно-методичні матеріали до семінарського заняття
Педагогічна рада (інформаційно-методичні матеріали до семінарського заняття) /Укладачі: О. В. Козловська, Л. В. Уруська, В.І уруський....

Наказ
Про організацію та проведення Всеукраїнської акції „Живи, книго !в 2011 – 2012 н р.”

Закон України «Про ратифікацію Конвенції Організації Об'єднаних Націй...
Горват Л. П., Литвиненко О. С., Сурніна Т. М., Шкутько Г. Г. Запобігання торгівлі людьми: інформаційно-методичні матеріали. Луганськ:...

Положення про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних...
Кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій (далі — кіікт, кабінет) призначений для формування інформаційно-освітнього...

Комунальний заклад «дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти»
Дніпропетровської області навчально-методична лабораторія суспільних дисциплін доіппо пропонує інформаційно-додаткові матеріали краєзнавчого...

Дніпропетровська районна державна адміністрація відділ освіти
Дня народження видатного поета, художника, громадського діяча Тараса Григоровича Шевченка заплановано проведення Всеукраїнської мистецької...

Правила організації обслуговування та надання послуг відділом інформаційно-бібліотечного...
«Про вищу освіту», «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про авторське право І суміжні...

8. Методичні рекомендації щодо навчання вчителів основам інформаційно-комунікаційних технологій
Навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2012-2013 навчальний рік

Методичні рекомендації до проведення Першого уроку
Незалежності України: шлях до створення гуманного світу для дітей”: Методичні рекомендації щодо проведення Дня Знань І першого уроку...

Інформаційно-бібліографічні матеріали зміст на вічнім шляху до Шевченка...
Десятиріччями існував певний стереотип сприйняття Шевченка — селянин у великій смушевій шапці, у кожусі. І мало хто зосереджував...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

l.lekciya.com.ua
Головна сторінка